توصیه‌های دیویدراسل به گیتاریست‌ها


توصیه‌های دیویدراسل به گیتاریست‌ها – توصیه هایی به گیتاریست ها توسط دیویدراسل


توصیه‌های دیویدراسل به گیتاریست‌ها

نوشته‌ی دیوید راسل
ترجمه‌ی بابک ولی‌پور

نواختن یا ننواختن

نواختن یا ننواختن یک قطعه موسیقی، انتخابی است که باید مراقب آن باشید.

سعی کنید برنامه‌ی کنسرتتان نشانگر چیزی باشد که شما به خوبی اجرا می‌کنید نه آنچه که در انجامش بد هستید. به این طریق شما باعث ایجاد لذت موسیقیایی بیشتری در مخاطبان خود خواهید شد.

گوش دادن به قطعه‌ای آسانتر با اجرای خوب بهتر از گوش‌ دادن به قطعه‌ای دشوار است که بد نواخته می‌شود. هرگز اجازه ندهید که نوازندگیتان در کنسرت بیانگرِ “ببین آنچه را که نمی‌توانم!” باشد؛ در این صورت مخاطبان سپاسگزار خواهند بود.

توصیه هایی به گیتاریست ها توسط دیویدراسل

نواختن یا ننواختن

نواختن یا ننواختن

همیشه آماده باشید

هیچ‌وقت نمی‌دانید که شانس کِی سراغتان خواهد آمد.

در هر اجرای عمومی، باید آماده باشید و به بهترین شکل اجرا کنید. شاید همان فرصتِ بزرگ شما باشد.

وقتی بیست و پنج سال داشتم، اجرایی در یکی از شهرهای مجارستان برگزار کردم که یکی از تهییه کنندگان رادیو بی.بی.سی هم اتفاقی آنجا بود.

خوشبختانه او از کنسرت خوشش آمد و مرا به رادیو در لندن دعوت کرد. این قدم مهمی برای من بود.

پس نکته این است که همیشه رپرتوار خوبی را برای کنسرت آماده داشته باشید حتی اگر مشغول کارهای جدید هستید.

یک برنامه را حاضر و آماده نگه دارید، هر روز زمانی را صرف یادآوری و نگهداری آن کنید و مطمئن شوید که از پسِ آن برمی‌آیید و از نواختن آن لذت می‌برید.

توصیه هایی به گیتاریست ها توسط دیویدراسل

تریل‌های دو سیمه

اجرای تریل‌ها و دیگر تزیینات مشابه گاهی بر روی گیتار با سختی همراه است. موقعیت‌های زیادی وجود دارد که می‌توان تریل را بر روی دو سیم نواخت. حاصل مشابه چیزی خواهد بود که روی هارپسیکورد می‌شنویم.

توجه کنید که تریل دو سیمه ممکن است همیشه با سبک قطعه‌ای که می‌نوازید سازگار نباشد؛ انتخاب این نوع تریل در موسیقی باروک موردی است که من پیشنهاد می‌کنم، به خصوص اگر قطعه تنظیم شده از ساز هارپسیکورد باشد.

تکنیک پایه برای انجام این تریل نسبتا ساده است و با کمی تمرین تریل‌های زیبایی را خواهید نواخت. انگشت گذاری دست راستی که من استفاده می‌کنم عبارت است

از: a-i-m-p برای اغلب تریل‌ها. لِم کار این است که نت‌ها از نظر ریتم و حجم صوتی یکسان صدا بدهند.

در ادامه چند مثال و تصویر از دستان من.

تریل‌های دو سیمه ۲

تریل‌های دو سیمه ۲

تریل‌های دو سیمه ۱

تریل‌های دو سیمه ۱

توصیه‌های دیویدراسل به گیتاریست‌ها

گرم کردن

در گیتارنوازی عنصری وجود دارد که بسیار شبیه به ورزش و فعالیت‌های ورزشی است.

بهره بردن از بدنمان به منظور تولید موسیقی به این معناست که باید حرکات را درست و کامل انجام دهیم، همانطور که یک تنیسور بی‌عیب بک-هند می‌زند.

این کار {گرم کردن} فرصتی است برای مرور، تایید و تثبیت تمامی حرکات پایه‌ای که شما برای تکنیک خوب در نوازندگی احتیاج دارید. این زمان برای یادگیری حرکات جدید یا تکنیک‌های خیلی سخت نیست.

اگر یک تازه‌کار بودم این زمان را بیشتر در نظر می‌گرفتم تا از جذب مناسب هر درس تکنیکی مطمئن شوم. این امر تمامی حرکات مورد نیاز برای موسیقی‌ام را در برمی‌گیرد و باعث می‌شود تا انگشتانم تحت فشار کارکرد قابل قبول داشته باشند.

گاهی احساس می‌کنم شاید بهتر باشد در این باره حرف نزنم اما به سادگی با انجام این کار هر یک از ما می‌توانیم بهترین تمرین‌هایی که ما را برای تمرین روزانه آماده می‌کند را کشف کنیم.

زمانی که یک جلسه گرم کردن در یک دوره درسی در اسپانیا را هدایت می‌کردم، یک هنرجو این کاریکاتور را کشید. انجام تمرینات ساده (گروهی یا فردی) سرگرمی خوبی است و تبدیل به عادت گرم کردن در شروع تمرینات روزانه می‌شود.

گرم کردن

گرم کردن

منبع نگاره

همچنین ممکن است دوست داشته باشید...

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *