تاثیر موسیقی بر روح و روان


تاثیر موسیقی بر روح و روان – اثر گذاشتن موسیقی بر روح و روان – موسیقی چه تاثیری بر روح و روان دارد


تاثیر موسیقی بر روح و روان

تا به حال شده از شنیدن صدای ملایم جویبار، یا صدای آواز پرندگان، یا زمزمه باد با درختان حالتان بد شود، یا احساس بدی بهتان دست بدهد؟

احتمالاً پاسخ اکثر افراد به جز کسانی که خاطره بدی دارند به این سوال منفی است.

اما اگر همین سوال درمورد بسیاری از موسیقی هایی که هر روزه در گوشه وکنار جهان و کشورمان ساخته می شود نظری اینچنینی نداشته باشیم و چه بسیار موسیقی هایی را بتوان نام برد،

که شنیدنشان نه تنها حال خوشی به آدم نمی دهد، که تاثیر معکوس هم می گذارد. شاید دریک تقسیم بندی ساده بتوان موسیقی را به دو دسته تقسیم کرد:

۱ـ موسیقی طبیعی.

۲ـ موسیقی هنری.

موسیقی طبیعی، عبارت است از اصوات و نغمه هایی که ازطبیعت و یا از حنجره حیوانات شنیده می شود؛

مانند صدای برگها و درختان هنگام وزیدن باد و یا مثل آواز پرندگان. موسیقی هنری، عبارت است از آهنگهایی که انسان با وسایل مصنوعی (چون ویولون،گیتارو…) می سازد و در یکی از ۷ دستگاه اصلی موسیقی نواخته می شود.

تفاوت موسیقی طبیعی و مصنوعی یا هنری را شاید بتوان در این مسئله دانست که آهنگ های طبیعی دارای سیر ملایم و یکنواخت هستند و همواره برای انسان جذّاب و آرامش بخش بوده و بر نشاط انسان به صورت واقعی می افزاید.

احتمالاً شما هم چنین آرامشی را از محیط هدیه گرفته اید، ولی آهنگهای مصنوعی دارای ارتعاشات و زیر و بم های گوناگونی هستند که سلسله اعصاب از آن اثر می پذیرند

و البته به میزانی که این موسیقی از حالت ملایمت و یکنواختی متناسب با سیستم عصبی خارج شود، نه تنها دلنشین نیست که زیان بخش هم خواهد بود.

اثر گذاشتن موسیقی بر روح

از همین جا تکلیف ما مشخص است که با موسیقی طبیعی کاری نداریم، و حرفمان درباره موسیقی هنری، آن هم از نوع غیر حلالش است.

(برای آشنایی با تفاوت های موسیقی حلال و حرام و احکام مربوط به آن هم می توانید ابتدا سلسله احکام مربوط به موسیقی را که در همین سایت مفصلا توضیح داده شده است مطالعه کنید.

( تاثیر موسیقی درباره حوزه تأثیرگذاری موسیقی و این که اصالتاً مخاطب آن جسم است یا روان یا هردو باید گفت: «مخاطب حقیقی این هنر، مغز و روان انسانها است، نه حس بینایی و شنوایی؛

زیرا این دو حس چیزی جز واسطه انتقال اصوات فیزیکی به مغز و روان انسانها نیست. تیز گوش ترین انسانها که دریافت درونی از معنای موسیقی ندارند، هیچ درکی درباره آن نمی توانند داشته باشند،

حتی تفسیر و چگونگی برداشت انسانهایی که در یک جامعه و در پوشش یک فرهنگ و یک محیط و سرگذشت زندگی می کنند هم گوناگون است، اگرچه همه آنان ازحس شنوایی مساوی برخوردار بوده باشند.

اثر گذاشتن موسیقی بر روح و روان – موسیقی چه تاثیری بر روح و روان دارد

(۱) اثرات معنوی و روحی موسیقی: روح انسان، مهم ترین جنبه وجودی انسان است و هرچه که بر آن اثر بگذارد،

می تواند در کمال و سقوطش، مؤثّر باشد. از این جا اهمّیت اثر موسیقی بر روح و روان انسان مشخّص می شود. ما در این بخش مهمترین آثار موسیقی را بر روح بررسی می کنیم: گمراهی و غفلت ازخدا:

از بزرگ ترین آثاری که برای موسیقی ذکر شده است دور شدن از یاد و ذکر خداست. قرآن در سوره لقمان یکى از عوامل گمراهى و ضلالت را «لهو الحدیث» دانسته است.

موسیقی چه تاثیری بر روح دارد

«ومِن النّاسِ مَن یشتری لَهوالحدیثِ لیضلَّ عن سبیلِ الله(۲) لهویعنی غفلت، یعنی دورشدن از ذکر خدا، دور شدن از معنویت، دورشدن از واقعیتهای زندگی، دورشدن ازکار وتلاش و فرو غلتیدن در ابتذال و بی بند وباری (۳) .

در روایات اسلامى از «لهو الحدیث» نیز به «غنا» تفسیر شده است. (۴) شنیدن غنا و موسیقى آن چنان اراده انسان را سست و غریزه جنسى شخص را تحریک میکند که شخص را از یاد خدا و قیامت باز می دارد لذا ازعوامل گمراهی به حساب می آید.

گرایش به فساد: غنا و آواز مطرب و لهوى، انسان را به سوى شهوت و فساد اخلاقى میکشاند و از راه پرهیزکارى باز میدارد. یک دلیل ساده هم برای آن این است که هر مرکز فساد و فحشایی که در دنیا وجود دارد،

موسیقی یکی از لوازم جدایی ناپذیر آن است. در حدیثى از نبى اکرم صلی الله علیه و آله آمده است : «الغناءُ رقیه الزنا»:«غنا نردبان زنا است». (۵) سوء عاقبت: برای اثبات سوء عاقبت،

به واسطه غنا و موسیقی به یک داستان کوتاه که در زمان امام صادق علیه السلام اتفاق افتاده است، اکتفا می کنیم، چرا که آن چه در زمان آن بزرگواران رخ داده،

صرفاٌ یک داستان نیست بلکه باید عبرت برای سایرین و آنان که در زمانهای بعد می آیند قرار بگیرد. مردی به امام صادق علیه السلام عرض کرد: همسایگان من کنیزانی دارند که آواز می خوانند و با عود (یکی از آلات موسیقی) می نوازند.

تاثیر موسیقی بر روح و روان – اثر گذاشتن موسیقی بر روح و روان – موسیقی چه تاثیری بر روح و روان دارد

چه بسا به هنگام قضای حاجت، نشستنم را طول می دهم، تا صدای آنها را بیشتر بشنوم. امام فرمودند:

«این کار را نکن. در روز قیامت در برابر خداوند هیچ عذری نداری؛ مگر سخن حق را نخواندی که می فرماید: گوش، چشم، دل، مسئولند و در برابر کارهایی که کرده اند، مورد سؤال واقع می شوند.»

مرد عرض کرد : به خدا سوگند گویا این آیه را تاکنون نخوانده و نشنیده بودم. دیگر به خدا این کارها را انجام نمی دهم و از او آمرزش می طلبم. امام سپس فرمودند: «برخیز و غسل کن و آن چه می توانی نماز بخوان،

چون تا کنون به گناه بزرگی مشغول بودی و چه ب حال وتیره بخت بودی اگر بدون توبه و بر این حال از دنیا می رفتی.» (۶) قساوت قلب: یکی از اثرات منفی دیگر موسیقی بر روان انسان ها، پدید آوردن بیماری قساوت قلب در انسان می باشد.

اثر گذاشتن موسیقی

مویّد این کلام نیز، سفارش رسول خدا صلی الله علیه و آله به حضرت علی علیه السلام می باشد که به ایشان فرموده اند: «یا على؛ سه کار دل راسخت کند: گوش دادن به آواز و موسیقى،

شکار و به دربار سلاطین رفتن»(۷) افرادی که مداومت بر گوش دادن به موسیقی و مطربی دارند قلبشان مریض می گردد و نتیجه این سختی و قساوت قلب این می شود که دیگر موعظه و پند در این قلوب اثر نمی کند. خداوند متعال درقرآن می فرمایند:

«قلوب افراد گناهکار مانند سنگ است یا سخت تر از سنگ. زیرا برخی از سنگ ها از میانشان آب بیرون می آید یا از ترس خدا از بلندی ها فرو می افتد.» (۸) نشانه و علامت این بیماری آن است که این گونه افراد وقتی در مجلسی قرار می گیرند

اثر گذاشتن موسیقی بر روح و روان

که در آن سخن از خدا و قرآن و یاد مرگ و آخرت است، اهل موسیقی، حالشان بد می شود و دوست دارند زود از این گونه مجالس خارج شوند و بر عکس اگر در جایی باشند که سخن از دنیا و سرگرمی های گمراه کننده باشد.

به اشتیاق بر آن توجه می کنند و دوست ندارند که تمام شود و باز تایید کننده سخنان فوق،آیه ۶ و۷ سوره لقمان است که در آیه ۶ در مورد اهل «لهوالحدیث» توضیح و بلافاصله درآیه ۷ که مورد بحث ما است می فرماید:

و چون آیات و گفتارما بر اهل لهو و موسیقی خوانده شود دوری گزینند و روی برگردانند و تکذیب آن گفتار نمایند مانند کسی که آن را نشنیده و گویا در گوش های ایشان سنگینی است از شنیدن آیات ما پس به ایشان عذابی دردناک را مژده بده. از بین رفتن حیا:

امام صادق علیه السلام در این رابطه در حدیثی می فرمایند: «کسی که در خانه اش چهل روز بربط (نوعی تار) نواخته شود،

خداوند متعال شیطانی را به نام قفندر بر او مسلّط می کند که عضوی از اعضای وی باقی نمی ماند مگر اینکه او را در برمی گیرد و هنگامی که این گونه شد حیا از او گرفته می شود،

به گونه ای که نسبت به آنچه به او گفته می شود بی تفاوت می گردد».

مقاله های آموزشی میزبان موزیک

(۹) در خصوص اهمّیت حیا نیز خوب است بدانید رسول خدا صلی الله علیه و آله در این باره فرموده اند:

«حیا و ایمان با همدیگر وابسته‏ اند چون یکى از میان برود، دیگرى هم از میان مى‏رود». (۱۰) و باز در اهمیت حیا درحدیثی آمده است که: «کسی که حیا ندارد، ایمان ندارد.

(۱۱( از بین رفتن قوّه تفکّر: موسیقی بوسیله ارتعاشات خود، اعصاب را تحت تأثیر خود قرارداده و کم کم بر قوای ادراکی چیره می شود. به عبارت دیگر «موسیقی به حسب انواع هنری که دارد و هر یک از آن انواع مختلف یک حالت در اعصاب ادراکی بر می انگیزد،

از شهوت و بی بندوباری و یا شادی و نشاط و اندوه و یا خیالات عرفان گونه و یا دیگرحالات که همۀ آنها حالاتی است خیالی و اوهام ساز ،دیگر ادراکات را بر کنار کرده و همان خیالات جای آن را گرفته

و در مسیر انگیزه های موسیقی به حرکت در می آورد. در این حال پای عقل و ذهن و اندیشه به همان خیالات و اوهام بسته شده و درهمان مسیر خیال بافی های موسیقی درحرکت است و دیگر نمی تواند به خود آید.»

(۱۲) افسردگی: کسی که در موسیقی غوطه ور شد، حالت خمودی و افسردگی، یکی ازحالاتی است که بر او عارض می شود. این مسئله در کسانی که با مطالعه و درس و بحث سروکار دارند، بیشتر نمود دارد.

موسیقی چه تاثیری بر روح و روان دارد

به گونه ای که بعد از موسیقی رغبت آنها نسبت به مطالعه کمتر شده و نیروی فکر آنها ضعیف می شود. روانشناس معروف، دکتر «الکسیس کارل» درکتاب «راه و رسم زندگی» می نویسد:

«برخی دانش آموزان می خواهند با توجه به رادیو درس خود را یاد بگیرند و در راه تحصیل پیشرفت کنند ، باید گفت رادیو نیز مانند سینما و موسیقی کاهلی کاملی می بخشد

به کسانی که به آن سرگرمند (۱۳) نزول بلاهای ناگهانی و عدم استجابت دعا: هم اکنون بسیاری به دنبال پاسخ این پرسش می گردند که چرا زندگی هایمان با وجود رفاه ظاهری با بلاها

و مصیبت ها آمیخته شده و یا اینکه چرا هرچه دعا می کنیم مستجاب نمی شود؟ یکی ازعوامل این گونه مسائل را شاید بتوان در روایتی که از امام صادق علیه السلام نقل شده پیدا کرد، که فرموده اند:

« بَیت الغناءِ لاتُؤمن فیه الفجیعهُ و لا تُجاب فیه الدَّعوهُ و لا یَدخلُه المَلَکُ.» (۱۴) «خانه ای که در آن غناء خوانده می شود از مصیبت و بلای ناگهانی ایمن نیست و دعا در آن مستجاب نمی شود و فرشته داخل آن نمی گردد. »

همچنین ممکن است دوست داشته باشید...

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *