صدا سازی برای مداحی قسمت سوم


صدا سازی برای مداحی قسمت سوم – تکنیک های مهم در زمینه صدا سازی در مداحی قسمت سوم


اضطراب و علل پدید آمدن آن چیست؟

اضطراب را می توان یک احساس مبهم ناخوشایند هراس و دلواپسی با منشاء ناشناخته دانست که وقتی به فرد دست می دهد موجب عدم اطمینان، درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژیک او می شود. وقوع مجدد موقعیت هائی که قبلاً استرس زا بوده اند

و یا فر از آن موقعیت ها آسیب دیده و یا عدم شناخت از موقعیت های جدید باعث اضطراب در انسان می شود. همه انسان ها در زندگی خود دچار اضطراب می شوند اما اضطراب شدید و مزمن امری غیر عادی و مشکل ساز است.

تحقیقات نشان داده است که اضطراب عموماً در خانم ها، طبقات و اقشار کم درآمد و محروم و افراد میان سال و سال خورده بیشتر از سایرین است.

در هنگام اضطراب، مکانیسم های دفاعی بدن فعال شده و به دنبال آن ترشح آدرنالین از غدد فوق کلیوی افزایش یافته و موادی که از تجزیه آدرنالین در بدن جمع می شوند در نهایت بخش های مختلف بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. جالب است بدانید

تلاش برای پرهیز از اضطراب و یا تفکر به آن خود موجب اضطراب بیشتر در فرد می شود. بنابراین فرآیند غلبه بر اضطراب، فرآیندی زمان بَر است که به مرور حاصل می آید. منشاء اضطراب ممکن است در افراد متفاوت و گوناگون باشد. سابقه خانوادگی،

اعتماد به نفس پائین(عدم خودباوری)، خستگی و کار زیاد، ایده‌آل گیرئی غیر منطقی، وقوع موقعیت هایی که قبلاً استرس زا بوده اند از مهمترین عوامل ایجاد اضطراب در اشخاص هستند.

صدا سازی برای مداحی

اما از نظر متخصصان عوامل فرعی دیگری هم در وقوع اضطراب نقش دارند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دور بودن از خود واقعی و نقش بازی کردن در صحنه های مختلف زندگی، به این مفهوم که برخی از افراد ویژگی های واقعی خود اعم از ظاهری مانند نوع چهره، قد و وزن و یا صفات شخصیتی خود را نپذیرفته و همواره در تلاش هستند چیزی غیر از آنچه هستند را جلوه دهند.

این دوگانگی خود منجر به افزایش نگرانی و تشویش در فرد می شود. وجود فاصله زیاد بین خود واقعی و آرمان های فرد هم این گونه است. به هر حال هر انسانی برای خود،

ویژگی های مطلوب و ایده آلی را تصور می کند که دوست دارد به آنها برسد اما زمانی که این ایده آل ها با ویژگی های واقعی او فاصله زیادی داشته و دسترسی به آنها برای وی مقدور نباشد،

چون فرد نمی تواند آن طور که دوست دارد باشد این مسئله موجب ایجاد اضطراب و نگرانی در وی می گردد. نپذیرفتن شرایط واقعی زندگی و امکانات محیطی و عدم سازگاری با آن،

آموزش مداحی

ضعف و بیماری های جسمی و عدم درمان به موقع آن، احساس تنهایی و عدم حمایت روحی و روانی در زندگی، مصائب و مشکلات زندگی و فشارهای محیطی پیوسته و مداوم به ویژه زمانی که فرد قدرت حل مسئله و سازگاری اش ضعیف باشد،

اختلال در غدد تیروئید، بیکاری و کم تحرّکی، نداشتن نظم و بزنامه ریزی در زندگی هم از دیگر عوامل اضطراب زا هستند.

شایع ترین علامت های اضطراب در انسان را می توان خشک شدن دهان، خشونت، گرفتگی و لرزش صدا، مشکل در عمل بلع، تند شدن ضربان قلب و تنفّس(تپش قلب) لرزش یا پرش عضلات بدن،

انقباض و گرفتگی عضلات، سردرد، کمر درد، عرق کرن، تهوّع، اسهال، سرگیجه، برهم خوردن تمرکز، ایجاد مشکل در حافظه و بروز اختلال در روابط اجتماعی و شغلی بر شمرد.

صدا سازی برای مداحی قسمت سوم – میزبان موزیک

روش های پیشگیری و کاهش اضطراب

اول) بالا بردن اعتماد به نفس

یکی از راه های غلبه بر اضطراب بالا بردن اعتماد به نفس در شخص است. این کار می تواند از طرق مختلفی انجام پذیرد. نخستین موضوع تقویت ارتباط با خدا است.

اصولاً افرادی که ارتباط مؤثر و خوبی با خدای خود دارند از اطمینان قلبی و اعتماد به نفس خوبی هم برخوردار هستند. تحقیقات نشان داده است

که بیماری های روانی ناشی از ناراحتی های روحی و مصائب زندگی که امری معمولی در امور تمام انسان هاست در میان افراد مذهبی که ارتباط معنوی خوبی با خدای خود دارند بسیار کمتر از سایر افراد است.

مؤمن واقعی با تکیه بر رابطۀ صمیمانه و خالصانه ای که با معبود خود دارد با عناصری همچونن ترس، اضطراب و تزلزل بیگانه است. عبادات به خصوص نماز،

دعا و استماع تلاوت قرآن تأثیر به سزائی در روحیۀ ما دارد زیرا توجه کامل به خدای متعال و دوری از اشتغالات فکری که در حین نماز و دعا به وجود می آید و حتی تا مدتی پس از نماز آثار آن باقی است،

باعث ایجاد حالتی از آرامش روانی در فرد می شود که تأثیر مستقیمی در بالا بردن روحیه و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس او دارد.

قرآن کریم هم سخن لطیفی در این زمینه دارد آنجا که می فرماید:

الذّینَ آمنوا و تَطمَئِنَ قُلُوبُهُم بِذِکرِ اللهِ ألاَ بِذِکرِ اللهِ تَطمَئِنُ القُلوبُ

حتی برخی مطالعات نشان داده که پخش تلاوت قرآن برای بیمارانی که از بیماری های روحی رنج می برند تأثیر بسیار شایانی در بهبود بیماری آنها داشته است.

مداحی قسمت سوم

بر این اساس اگر کسی نماز می خواند اما از سوی دیگر آرامش قلبی لازم را هم ندارد باید در نحوه ارتباط با خدای خود و نمازش تجدید نظر کند.

علاوه بر این برای بالا بردن اعتماد به نفس، توجه به توانائی ها و استعداد های خود و تکرار آنها در ذهن و به تعبیر متخصّصان امر، دادن پیام های مثبت به خود نظیر «من می توانم»،

«منن از دیگران چیزی کمتر ندارم» و «خدا به من توانائی های خوبی داده است که باید آنرا به ظهور برسانم» و امثال این پیام ها تأثیر شگرفی در روحیه و اعتماد به نفس انسان دارد و البتّه در مقابل آن باید از دادن پیام های منفی استرس آور هم خودداری کرد.

یکی دیگر از راه های افزایش اعتماد به نفس به ویژه در مسئلۀ مداحی در حضور جمع، «میدان دیدن» تدریجی و قرار گرفتن در محیط هائی است که ممکن است استرس زا باشند.

مداح باید به مرور خود را با عرصه های مختلف آشنا کرده آنها را تجربه کند و هر بار یاد بگیرد که چگونه بر اضطراب های خود غلبه نماید. اعتماد به نفسی که از آن صحبت می کنیم چیزی نیست که به یکباره حاصل آید

بلکه تنها گذر زمان و در یک کلام عبور از میدان ها و عرصه های مختلف است که چنین محصولی را به دنبال دارد.

دوم) اندیشیدن به زمان حال

تکنیک های مداحی قسمت سوم

اندیشیدن به زمان حال و کنار گذاشتن سوابق گذشته از یک سو و رؤیاها و آرزوها از سوی دیگر، آرامش ذهنی فرد را افزایش می دهد. اصولاً از دیدگاه متخصّصان امر،

مشغول کردن ذهن به کاری که در حال انجام آن هستیم و فکر نکرن به زمینه های استرس زای آن بسیار در کاهش اضطراب مؤثر است. بسیاری از افراد در هنگام اجرای مداحی یا اندکی پیش از آن فکر خود را معطوف به این موضوع می کنند

که دیگران چه قضاوتی دربارۀ نحوۀ خواندن او انجام خواهند داد؟ و یا گاهی بر اساس یک سابقۀ اجرای ناموفق قبلی فکر خود را بی جهت مشغول و درگیر آن سابقۀ قبلی ساخته و در نتیجه زمینه های اضطراب را برای خود فراهم می آورند.

در حالی که اگر در لحظۀ اجرای مداحی فکر خود را روی اشعار و نحوۀ ارائه بهتر و مطلوب تر متمرکز کنند و به گذشته و یا عواقب احتمالی بعدی فکر نکنند به خودی خود استرس آنها به نحو چشمگیری کاهش خواهد یافت.

تکنیک های مهم در زمینه صدا سازی در مداحی قسمت سوم – میزبان موزیک

سوم) کسب اطلاعات لازم در مورد شرایط تنش زا

اساساً کسی که از محیطی پر نور و روشن وارد فضایی تاریک می شود، به دلیل عدم آگاهی و شناخت از محیط جدید و نداشتن دید کافی به طور طبیعی دچار اضطراب می شود. در حالی که اگر بیشتر بداند،

فضای جدیدی که در آن وارد شده است دارای چه ابعاد هندسی است و یا چه وسایل و تجهیزاتی در کجای آن قرار دارد حتی با وجود تاریکی و نبود دید کافی، بدون هیچ نگرانی وارد آن می شود.

بی اطلاعی از موقعیت جدیدی که فرد با آن روبرو می شود نیز همین گونه است. کسب اطلاعات و آگاهی از شرایط موجود در موقعیت تازه ای که فرد با آن مواجه خواهد شد سبب می گردد وی کمتر دچار دلوالپسی و نگرانی شود.

چهارم) ارتباط با افراد و دوستان(اجتماعی بودن)

معمولاً بیشتر کسانی که دچار اضطراب می شوند، تمایلی به برقراری ارتباط با دیگران ندارند و البته خود این «انزوا طلبی» باعث افزایش استرس و اضطراب در آنها می شود.

در حالی که ارتباط با افراد مختلف به ویژه آنان که می توانند فرد را به خنده(حتی برای مدتی کوتاه) وادار کنند باعث از یاد بردن نگرانی و تشویش در فرد می شود..

مداحی

بنابراین کسانی که سعی در ارتباط با دیگران دارند طی یک روند زمانی بر اضطراب خود غلبه می نمایند. اصولاً افراد اجتماعی که به سرعت با دیگران ارتباط برقرار می کنند از آرامش روحی بیشتری هم برخوردار هستند.

پنجم) رژیم غذایی مناسب و سالم

مطالعات دانشمندان نشان داده است که نوع غذایی که مصرف می کنیم تأثیرات مستقیم و غیر مستقیمی در افزایش یا کاهش اضطراب در ما دارد. برای مثال مصرف غذاهای پر چرب و شیرین،

نمک زیاد و کافئین و نیز استفاده بیش از اندازه ویتامین هائی مانند A،D ، E وK که با ذخیره شدن در بدن می توانند اثرات سمّی داشته باشند باعث ایجاد اختلال در بدن و در نتیجه افزایش اضطراب می شوند.

در حالی که استفاده از غذاهای متنوع و حاوی انواع مواد لازم برای بدن به میزان متعادل و همچنین نوشیدن حدود ۲ لیتر آب در روز، عدم پرخوری و حفظ وزن مناسب موجب کاهش اضطراب می شود.

ششم) فعالیت بدنی منظم

انجام ورزش های منظم یکی از راه های جلوگیری و درمان اضطراب است. پژوهشگران می گویند پیاده روی تند و سریع به مدت ۴۰ دقیقه در روز به نحو چشمگیری میزان اضطراب را کاهش می دهد.

علاوه بر این ورزش کرن باعث بالا رفتن کارآئی دستگاه تنفّس و گردش خون و در نتیجه شادابی فرد می شود و شادابی، دشمن اضطراب و استرس است.

هفتم) خندیدن

مطالعات روانشناسی ثابت کرده است که خنده از سالم ترین راه های جلوگیری از فشار روانی است زیرا به هنگام خنده، جریان خون در مغز افزایش یافته و هورمون های ضد درد که موجب احساس خوشی و سلامتی در شخص می شوند،

در مغز آزاد شده و در مقابل میزان هورمون های استرس زا در خون پائین می آید و البته کاهش این هورمون ها در بدن خود به خود اضطراب شخص را کاهش می دهد.

هشتم) انجام تمرین های مخصوص

امروزه بسیاری از متخصصان به جای تجویز داروهای آرام بخش، از درمان های غیر داروئی برای درمان بیمارانی که از اضطراب رنج می برند استفاده می کنند.

تکنیک های مهم در زمینه صدا سازی

هر چند استفاده از این روش ها بیشتر مربوط به کسانی است که از اضطراب های شدید رنج می برند اما برخی از آنها می تواند حتی برای افرادی که در پاره ای از اوقات دچار استرس می شوند نیز مورد استفاده قرار گیرد.

از آن جمله می توان به دو موضوع«آرمیدگی» و «حساسیت زدائی» اشاره نمود که به طور خلاصه شرح داده می شود:

در روش آرمیدگی(آرام سازی) به فرد یاد داده می شود تا ماهیچه های بدن خود را به مرور و به ترتیب به آرامش کامل در آورد بدین شکل که درمانگر از فرد می خواهد

پس از کشیدن چند نفس عمیق ابتدا ماهیچه های یک قسمت مانند دست راست را به حالت انقباض در آورده و بعد آن را شل کند تا وی بتواند احساس شل شدن و آرمیدگی را در عضلات آن قسمت درک نماید.

سپس این تمرین را به ترتیب در مورد تمامی قسمت ها مانند پیشانی، فکّ، گردن و پا ها به اجرا در می آورد و به این ترتیب پس از مدت زمانی در حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه فرد به حالت آرمیدگی کامل بدن دست می یابد.

مداحی سوم

احساس آرامش و راحتی که هر بار پس از انقباض عضلات یک فرد به او دست می دهد به او کمک می کند تا بتواند به تدریج بر تنش ها و استرس ها ی خود غلبه کند. به دنبال این مرحله، مرحله حساسیت زدائی انجام می شود.

در اینجا از فرد تحت درمان خواسته می شود روی یک کاناپه یا صندلی راحت دراز کشیده و یک صحنه آرامش بخش مانند یک منظره یا چشم انداز زیبا را در ذهن تجسّم کند.

سپس از وی خواسته می شود تا اولین صحنه اضطراب آور را به ترتیب اهمیت تجسّم نماید. در این حالت اگر وی کمترین اضطرابی را در خود احساس کرد باید بلافاصله فکر کردن به آن صحنه را قطع و مجدداً به صحنه آرامش بخش قبلی باز گردد.

پس از ۱۵ تا ۳۰ ثانیه حالت آرامش، دوباره از وی خواسته می شود تا همان صحنه اضطراب آور را در ذهن مجسم و مجدداً به حالت قبل بازگردد و این عمل تا آنجا تکرار می شود که فرد از تجسم صحنه یا لحظه اضطراب زا، دیگر هیچ اضطرابی را تجربه نکند.

از دیگر روش های کاهش تنش و اضطراب در انسان که توسط برخی از افراد متخصص به بیماران توصیه می شود نوشتن سادۀ هیجانات و احساسات بر روی کاغذ است زیرا نوشتن موجب تسکین فشارها و تنش های روانی ناشی از مشکلات و رویدادهای سخت زندگی می شود.

در واقع نوشتن نوعی تخلیه روانی است که اجازه تجمّع آسیب های روحی را در شخص نمی دهد همانگونه که بسیاری از افراد با صحبت کردنبا دیگران خود را تخلیه می کنند.

منظور از خش در صدا چیست؟

وقتى که دقیق به صداى خش دار گوش کنیم مى‏بینیم که در بین صدا رگه‏اى شبیه به یک خط مستقیم وجود دارد که جنس صداى آن خشن و نامطلوب است و موجب مى‏گردد طراوت،

زیبایى، رسایى، شادابى و لطافت صدا از بین برود و خیلى زود خسته شود. دلایل ایجاد خش در صدا عبارتند از:

۱ –  گرم نکردن صدا

۲ –  عدم استفاده صحیح از تارهاى صوتى

۳ – نداشتن تکنیک صحیح

۴ –  استفاده زیاد و بیش از حد تارهاى صوتى

نکته‏اى که لازم است دوستان مداح به آن توجه ویژه‏اى بکنند این است که براى آنکه عمر صدایشان کم نشود باید خیلى مراقب صداى خود باشند. اگر به طرز صحیح و اصولى از صداى خود استفاده نکنند،

تکنیک های مهم در زمینه صدا سازی در مداحی قسمت سوم

خیلى زود صداى خود را از دست داده و برطرف کردن خش از صدا، تقریبا غیر ممکن مى‏گردد اما راه‏هاى برطرف کردن آن عبارتند از:

۱ –  استراحت صوتى ( یعنى به فراخور گرفتگى خشى که در صدا ایجاد شده، مدتى را که حد اقل ۱ ماه مى‏باشد، آواز نخوانیم حتى کمتر صحبت کنیم (

۲ –  فراگیرى اصول صداسازى و تکنیک آوازى

۳ – داشتن آرامش روحى، روانى در همه حال و دورى از فشارهاى عصبى )عصبانیت و فشارهاى عصبى یکى از آفت‏هاى صدا است(.

با توجه به اینکه مداحان عزیز در اکثر به فراخور حال مجلسى که در آن قرار دارند شروع به داد زدن و استفاده نادرست از صداى خود مى‏کنند بعضا شاهد آن هستیم که مرتبا دچار گرفتگى صدا مى‏شوند.

این استفاده نادرست از تارهاى صوتى خود باشند. به موقع و به جا از صداى بپردازند مى‏بایست خیلى خیلى مواظب تارهاى صوتى خود باشند. به موقع و به جا از صداى خود استفاده کنند،

از داد و فریادهاى بى مورد خوددارى کنند، حتما قبل از اجرا سیستم صوتى را به دقت چک کنند، سیستم‏هاى صوتى فاقد کیفیت که صدایى شبیه بلندگوهاى بوقى دارند باعث خسته شدن صدا، فشار به صدا و در نهایت بروز خش مى‏گردد.

منبع: نگاره

همچنین ممکن است دوست داشته باشید...

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *