داشتن صدایی عالی برای خوانندگی


داشتن صدایی عالی برای خوانندگی – چگونه صدای عالی داشته باشیم – صدای عالی در خوانندگی


داشتن صدایی عالی برای خوانندگی

برای اینکه یک صدای خوب داشته باشیم باید یک ریه مناسب داشته باشیم . یعنی باید نفس خوبی داشته باشیم .از توضیحات پایه ای که همه میدونید مانند اینا : سیگاروقلیون نکشید . در هوای آلوده بیرون نرید .

فقط آب ولرم بخورید فریاد نزنیدو ایناروکه میدونید نمیگم و مستقیم میرم سر اصل مطلب .

چشیدن هوای مرطوب میتونه موجبافزایش میزان نفس ما بشه .

برای اینکار دو را وجود داره :

۱. طبیعی
۲. مصنوعی

روش اول . در روزهای شرجی و مرطوب و یا حتی روزهای عادی با یک گرم کنبه خیابان بروید و به صورت نرم شروع به دویدن کنید .

به محض اینکه سوزشی در ریه یاقلب خود احساس کردید دویدن را متوقف و راه بروید و وقتی به شرایط عادی بازگشتیددوباره شروع به دویدن بکنید . اینکارو تا زمانی که خسته شدید ادامه بدید.

این بهترین روش در کل دنیاس .

روش دوم :

مواد لازم :

۱. گاز پکنیکی
۲. یه دیگ روحی همراه با آب

روش :

در هفته بین ۳ تا ۵ بار در اتاق خود راببندید و دیگ آب را بر روی گاز پیکنیکی بزارید . نزارید قل بخوره ! شعله را روی کم بزارید طوری که فقط بخار کنه . در همین حال در هوای مرطوب اتاقتان در هر دقیقه پس از تنفس معمولی یک بار نفس عمیق بکشید .

اگر در همین هوای مرطوب اتاقتون نرمش کنید بسیار موثر هستش.

دقت کنید که اگر کلیه این کارها در یک هفته را انجام دادید فقط کافیست یکبار قلیون یا سیگار و پیپو اینا بکشید تا همه زحمتاتون منحل بشه.
یک چیز دیگه ای هم کههست تنفس خود رو باید درست کنید .

وقتی شما یک بار دم و بازدم میکنید نباید اجازهبدید شکمتون عقب و جلو بره . باید نفس در ریه باشه و سینتون بالا بره .

چگونه صدای عالی داشته باشیم

البته دوستان میتونند برای استفاده از از هوای مرطوب ازبخور استفاده کنند و کمی اوکالیپتوس هم میتونه به تنفس کمک کنه
یه نکته هم میگم که زیادی به حنجرتون فشار نیارید.

منظورم اینه که صبح تا شب کنترات نخونید ،روزی ۱ الی ۲ ساعت برای خوندن بیشتر از حنجرتون کار نکشید.

اولین کار برای تربیت صدا استفاده از حروف مدی آ ای او وتکرار در پردههای مختلف بمیزان ۴ضرب بمدت۱ هفته روزی نیم ساعت که در زمان غروب بهترین وقته.

حنجره را تحریک نکنید داد نزنید وزیاد حرف نزنید وبا توجه به فیزیولوژی بدنتان پرهیز کنید بدن وحنجره خود را بشناسید یکی با خوردن تندیها فلج میشود ممکن است

دیگری چنین نشود اماقطعا بعضی موارد برای همه مضر است حتی اگر خواننده نباشی مثل نوشیدن اب یخ وداغ چربی نمک زیاد نوشابه های گازدار سبزیجاتی مثل تره پیاز

 صدای عالی در خوانندگی

بهترین روش برای صداسازی و پرورش حنجره در همه ابعادش ، کتاب تکنیک آوازنوشته لارابرانینگ هندرسون رو به همه توصیه میکنم .همراه با یک cd جهت تمرین هست.خودم تستش کردم و خیلی از نواقص صدام برطرفشده.

قبل از اینکه این کتاب دستم برسه وسعت صدام از فای پایین تا فای بالا بود .(۱۵نت).اما الان از ر پایین تا سی بالا (۱۹ نت) رو راحت می خونم .

ناگفته نمونه موسیقی اصیل هم کار می کنم و نمی تونم بگم صرفا تکنیک های این کتاب وسعت صدامو تغییر داد ولی برای رفع نواقص حنجره فوق العاده ست. تنفس دیافراگمی (شکمی) مهمترین اصل درخوانندگیه….

یعنی وقتی نفس می کشی نباید شونه هات بالا بیاد و قفسه سینه نبایدتکون بخوره….فقط شکم (دیافراگم) در هنگام دم باید به سمت بیرون و در هنگام بازدمبه درون برود…

دلیلش هم اینه که برای خوانندگی به یک نفس قوی احتیاج داریم و حجم فضای شکمی بیشتر از قفسه ی سینه است.تمرینات تنفسی و تقویت عضلات دیافراگم باید در اولویت اول قرار داشته باشه.

منبع: نگاره

همچنین ممکن است دوست داشته باشید...

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *