پرسش های متداول درباره سخت افزار استودیو – کامپیوتر


پرسش های متداول درباره سخت افزار استودیو – کامپیوتر – نقش کامپیوتر و سخت افزار در استودیو


پرسش های متداول درباره سخت افزار استودیو – کامپیوتر

1 – موسیقی الکترونیک چیست ؟

موسیقی الکترونیک شاخه ای از موسیقی است که در اون کامپیوتر و تکنولوژی دخالت داره.
این شاخه عظیم از هنر موسیقی با دخالت علم کامپیوتر در موسیقی به وجود اومده و امروز جز جدا ناپذیر هنر موسیقی است و بسیار گسترده و جذاب است.

2 – نقش کامپیوتر در موسیقی الکترونیک چیست ؟

در واقع موسیقی الکترونیک امروزه خلاصه میشه در وجود علم کامپیوتر و به تبع آن وجود نرم افزار و سخت افزار های گوناگون.

3 – یک کامپیوتر مناسب برای کار موسیقی الکترونیک چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

با پیشرفت این شاخه از هنر موسیقی یعنی موسیقی الکترونیک و پیوند آن با علم کامپیوتر قطعا نیاز هست تا سخت افزار ها و نرم افزار های مناسب و به روزی برای این کار دست به دست هم بدهند.

اما قطعا مانند باقیه کار هایی که با کامپیوتر در دنیای امروزی انجام میشه موسیقی الکترونیک هم با قسمت هایی از کامپیوتر پیوند قوی تری داره که در ادامه به ذکر اون ها میپردازیم.

یک کامپیوتر برای بازدهی هرچه بهتر خود نیاز داره تا سخت افزار ها و نرم افزار های به روز تر و بهتر دست به دست هم بدهند و قطعا باید این نظام تکمیل باشه و فقط به روز بودن یک قطعه یا نرم افزار نمیتونه کمک شایانی به عمل کرد سیستم بکنه.

علم کامپیوتر به دو رسته ی نرم افزار و سخت افزار تقسیم میشه که هر دوی این شاخه ها در موسیقی الکترونیک استفاده میشن و در ادامه به ذکر هر قسمت میپردازیم.

4 – نقش سخت افزار های مختلف در عمل کرد یک سیستم کامپیوتری برای استودیو چیست ؟

هر سخت افزار وظیفه ی خود رو در موسیقی الکترونیک به شرح زیر انجام میده :

CPU: CPU یا پردازنده مرکزی کامپیوتر که همین طور که از اسمش پیداست وظیفه ی پردازش اطلاعات دیجیتال را دارد.

همین طور که میدونید صدا در کامپیوتر به کد های دیجیتال تبدیل میشه تا بتونه به وسیله ی CPU پردازش بشه و تبدیل این کد های دیجیتال و انالوگ به یکدیگر وظیفه ی کارت صدا است.

زمانی که شما یک صدا رو وارد کامپیوتر میکنید در واقع اون رو به شکل دیجیتال استفاده میکنید و در نتیجه CPU کامپیوتر شما میتونه پردازش هایی رو روی صدا انجام بده.

انجام هرگونه عملایت روی صدا که شما به عنوان کاربر دستور اون رو میدید به وسیله ی CPU امکان پذیر میشه.
زمانی که شما در نرم افزار خود دستور زیاد شدن یا کم شدن یک فایل صوتی رو میدید این دستور به وسیله ی CPU کامپیوتر پردازش میشه و اعمال روی کد های دیجیتال صدا صورت میگیره

سپس این کد ها با ورود به کارت صدا و تبدیل شدن به سیگنال های انالوگ برای شما قابل شنیدن میشه در نتیجه شما صدای بلند تر یا کمتری رو میشنوید.

نقش سخت افزار های مختلف

همین طور تمام پروسه های پردازشی روی صدا مانند اعمال افکت های مختلف مثل Reverb و Delay و … به وسیله ی CPU کامپیوتر انجام میشه. پس در نتیجه این قطعه ی حیاطی یکی از مهم ترین قسمت ها برای کار موسیقی است.

تصور کنید یک پروژه موسیقی با 50 خط فایل صدا یی که روی هر خط دست کم 5 پروسه پردازشی انجام میشه چه سیل عظیمی از اطلاعات رو داره !!! پس این جاست که به اهمیت وجود CPU در کار موسیقی پی میبریم.

Ram : در دنیای موسیقی الکترونیک همواره با اصطلاحی به نام VSTi که مخفف کلمه ی Virtual Studio Technology Instrument به معنوی تکنولوژی شبیه سازی شده ساز ها روبه رو هستیم.

شرکت های تولید کننده این نوع از نرم افزار های وابسه به DAW اقدام به تولید بانک های صدایی با فرمت های خاص خودشون میکنند (برای مثال نمونه برداری از صدای یک ساز با فرمت WAVE) این بانک های صدا که تحت یک سری نرم افزار ها به کاربر ارائه میشند.

این امکان رو برای ما دارند تا بتونیم صدا های ساز های مختلف رو بدون داشتن اون ساز به صورت فیزیکی ، شبیه سازی کنیم و در موسیقی خودمون استفاده کنیم.

نقش کامپیوتر و سخت افزار در استودیو

این صدا ها همواره برای استفاده در کامپیوتر باید در Ram کامپیوتر ذخیره بشند تا برای هرگونه پردازش در درست رس CPU باشند. پس اهمیت وجود Ram در کامپیوتر در کار موسیقی برای لود کردن و استفاده از بانک صدا های بیشتر و همچنین پردازش های سریع تر است.

VGA : کارت گرافیک. خب میتونیم بگیم این قطعه کمترین نقش رو در دنیای موسیقی الکترونیک داره !
این قطعه در کار موسیقی الکترونیک صرفا فقط جهت نمایش تصاویر روی مانیتور کامپیوتر است و هیچ نقشی در پروسه ی ساخت موسیقی و استفاده از نرم افزار ها نداره.

OS : سیستم عامل هم که رابط بین سخت افزار های کامپیوتر و نرم افزار ها هست اهمیت ویژه ای برای کار ما داره.
در دنیای موسیقی الکترونیک با اصلاحی به نام DAW برخورد داریم  DAW که ایستگاه های کار موسیقی دیجیتال هستند تحت سیستم عامل های مختلف کار میکنند.

شرکت های مختلفی اقدام به ساخت DAW های مختلف تحت سیستم عامل های مختلف که بزرگترین اون ها مک و ویندوز هستند کردند.
پس سیستم عامل کامپیوتر میتونه جهت گیری شما برای انتخاب نرم افزار های پایه رو داشته باشه.

اما همیشه این موضوع مطرح بوده که کدام سیستم عامل بهتر است !!!!

سخت افزار در استودیو

و باز هم همون پاسخ همیشگی رو میدیم که واقعا بهتری و بد تری وجود نداره و این جا بحث سلیقه و راحتی کاربری مطرح.

صد البته که هر کدام ویژگی های خاص خودشون رو دارند مثل ماشین های تولیدی شرکت BMW یا Ford هیچ وقت نمیشه بهتر رو انتخاب کرد فقط ویژگی های مخلف رو میشه مورد بررسی قرار داد.

به دوستان هم پیشنهاد میکنم خودشون رو خیلی درگیر این مسائل که کدوم سیستم عامل بهتر است نکنند.

HDD: هارد دیسک ها که در کاپیوتر وظیفه ی ذخیره سازی دائمی اطلاعات رو دارند در موسیقی الکترونیک نیز وظیفه ی ذخیره ی پروژه های ما و همچنین نرم افزار های مارو دارند.

نرم افزار های موسیقی و به خصوص VSTi ها معمولا دارای حجم های زیادی هستند و گاهی ممکنه یک VSTi حجمی بیش از 300 گیگاباید رو داشته باشه پس برای ذخیره سازی همه ی این نرم افزار و پروژه های موسیقی نیاز

سایر قطعات وابسته کامپیوتر مانند mother Board و power و Case و … نقش مستقیم در کار موسیقی الکترونیک ندارند اما قطعاتکامپیوتر وابسته به هم هستند و در واقع شما برای استفاده از یک CPU قوی نیاز به یک مادر بورد قوی و همچنین یک پاور قوی برای تامین انرژی این وسیله ها دارید.

5 آیا با لپتاپ میشه کار موسیقی انجام داد ؟

لپتاپ هم یک کامپیوتر کامل هست که تمام سخت افزار ها و نرم افزار هایی که در PC ها میبینیم روی لپتاپ هم وجود داره.
لپتاپ هم CPU و هم Ram و هم سایر قطعات رو داره اما تفاوت اون در پرتابل بودن و قابل حمل بودنش هست.

امروزه لپتاپ هایی در بازار موجود با مشخصات سخت افزاری خیلی قوی که واقعا هیچ وقت شما رو برای انجام کار حرفه ای اذیت نمیکنه خیلی از دوستان رو میشناسم که کار های حرفه ای خودشون رو با لپتاپ انجام میدن.

هیچ محدودیتی وجود نداره و فقط سلیقه و شرایط کاربر که در این جا تایین کننده است.

اما معمولا در استودیو های تجاری و سطح بالا استفاده از لپتاپ مرسوم نیست برای این که شما گاهی نیاز دارید یک سری سخت افزار ها رو به کامپیوتر خودتون اضافه کنید که برای اون نیاز به اسلد های مختلف مادر بورد مثل PCI هست.

کارت صداهایی وجود دارند که PCI هستند. پردازنده های صدایی وجود دارند که PCI هستند. کارت های Firewire وجود دارند که PCI هستند و برای استفاده از همه ی این ها نیاز داریم که یک PC کامل داشته باشیم.

6 – من یک کامپیوتر معمولی خونه دارم ایا میتونم با اون کار موسیقی الکترونیک رو شروع کنم؟

همین طور که در بالا هم گفتیم نرم افزار های واسط مختلف به شما امکان استفاده از سخت افزار های کامپیوترتون رو برای کار موسیقی میدند. این نرم افزار ها هم همگی روی هر کامپیوتری نصب و اجرا میشند اما قدرت اجرا و پردش کامپیوتر متفاوت هست.

قطعا شما میتونید روی یک کامپیوتر معمولی DAW نصب کنید و تجربه ی استفاده از VSTi های مختلف رو داشته باشید اما زمانی که در پروسه ی ساخت یک موسیقی با سیل عظیمی از اطلاعات روبه رو هستند یک کامپیوتر معمولی و سطح پایین در کار شما خلل ایجاد میکنه.

منبع: نگاره

همچنین ممکن است دوست داشته باشید...

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *